Godziny pracy Pon - Sob 09:00-18:00
Email info@hrl.pl

12 kroków do znalezienia idealnej pracy

Poszukiwanie pracy jest męczące? Czy nadal szukasz tej idealnej pracy?

Masz zamiar szukać pracy i nie jesteś pewny jaki sposób poszukiwań będzie dla Ciebie najlepszy? Nie wiesz jak się za to zabrać? Musisz ocenić możliwe strategie poszukiwań, aby zobaczyć czy są dostatecznie skuteczne dla Ciebie.

Jesteś gotowy do wyszukiwań? Oto 12 porad, które pomogą w poszukiwaniu pracy i osiągnięciu wyznaczonych celów:

 1. Połączenia telefoniczne: Skuteczne poszukiwania zaczynają się i kończą z udziałem telefonu. Zacznij poprzez stworzenie listy wszystkich, których znasz: członków rodziny, dalszej rodziny, przyjaciół, obecnych i poprzednich współpracowników. Nawet listę sprzedawców, którzy pracują w Twoim ulubionym sklepie spożywczym, kasjerów bankowych i osób obsługujących stację benzynową. Zapisz wszystkich których znasz! Zadzwoń by porozmawiać z każdą osobą na liście (większość ludzi może łatwo stworzyć listę 50-100 osób). Cel: zdobycie kolejnych 3-5 nowych numerów telefonów tygodniowo.
 1. Kontakt z pracodawcami przed spotkaniem: Zanim spotkasz się z przyszłym pracodawcą wyślij do niego najpierw swoje CV i list motywacyjny. Napisz e-maila lub zadzwoń, upewnij się jakie są kryteria pracy. Sprawdź co znajdziesz na temat właściciela firmy w Internecie. Cel: Ukierunkowane 5-10 widomości e-mail lub rozmowy telefoniczne tygodniowo.
 1. Odpowiedzi w sieci na oferty pracy: Istnieje wiele stron, gdzie można odpowiadać na ogłoszenia. Pamiętaj, aby odpowiadać na propozycje pracy merytorycznie i rzeczowo. Cel: 3-5 odpowiedzi tygodniowo.
 1. Odpowiedzi na ogłoszenia z gazet: To ulubiona strategia poszukiwania pracy. Trzeba jednak pamiętać, że z każdych 100 ogłoszeń 90 procent z nich nie będzie się nadawała nawet na wysłanie CV. Cel: Wybierz tylko najlepsze ogłoszenia i wyślij tylko 3-5 CV i listów motywacyjnych w tygodniu.
 1. Identyfikacja nowych pracodawców: Znajdź pracodawcę starym, dobrym sposobem: za pomocą książki telefonicznej. Wiele firm publikuje tam swoje oferty w formie reklamy. Cel: Identyfikacja i rozmowa z 5 nowymi pracodawcami w tygodniu.
 1. Kontakt przez agencje zatrudnienia: Nie dla wszystkich to będzie odpowiedni sposób poszukiwań pracodawców, jednak jeśli Tobie wydaje się to dobrym pomysłem skontaktuj się z agencjami w Twojej okolicy. Cel: Kontakt z 1 agencją w tygodniu.
 1. Wykonywanie uzupełniających rozmów telefonicznych i podziękowanie za kontakt: Wysyłanie CV i listu motywacyjnego to tylko pierwszy krok w procesie tworzenia relacji z pracodawcą. Po około 2 tygodniach później, nazwijmy je okresem weryfikacji, zadzwoń do pracodawcy, upewnij się że otrzymał on Twoje materiały i zapytaj o kolejne kroki niezbędne do podjęcia współpracy. Cel: Wykonać 5-10 rozmów telefonicznych w tygodniu.
 1. Zarządzanie referencjami: Jak można sprawnie zarządzać referencjami? Zachowaj każdą wersję CV jaką wysłałeś/napisałeś. Utrzymuj je na bieżąco w tym, co dzieje się w poszukiwaniu pracy. Zachowaj je w ciągłej aktualizacji obserwując rynek pracy. Nie trzeba ich zaktualizować/zmieniać codziennie, wystarczy raz w tygodniu. Przygotuj swoje referencje, podając w nich podstawowe informacje.
 1. Ćwiczenie odpowiedzi podczas wywiadu: ćwiczenia nie tylko w noc przed spotkaniem. Cel: Ćwicz swoją wypowiedź co najmniej 1 raz w tygodniu.
 1. Proces negocjacji płac: Sprawdź metody negocjacji płac i zastosuj się do zaleceń. Cel: Ćwicz swoje strategie i odpowiedzi co najmniej 1-2 razy w tygodniu.
 1. Zachowania społeczne: poszukiwanie pracy jest bardzo samotnym okresem. Upewnij się, że pozostajesz w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Cel: Wyjdź z domu co najmniej 2 razy w tygodniu, aby zobaczyć przyjaciół lub rodzinę.
 1. Zarządzanie swoim nastawieniem i energią: jest to najbardziej istotny element ze wszystkich. Bez pozytywnego nastawienia i wysokiej koncentracji nie będziesz w stanie osiągnąć dobrych wyników. Cel: Zrób przynajmniej jedną rzecz dla zabawy.

Dlaczego nie warto zrobić sobie wolnego piątku? Absolutnie, kategorycznie nie poszukuj pracy w weekendy. Ćwicz, dbaj o swoje ciało i czytaj czasopisma. Karm swój umysł dobrymi książkami.