Jak szukać pracy?

Skuteczne poszukiwanie pracy krok po kroku

Oto punkty, które pomogą Ci w przeprowadzeniu skutecznego poszukiwania pracy:

1. Określ swój cel: musisz wiedzieć jaki rodzaj pracy najbardziej lubisz i co potrafisz robić najlepiej. Wymagać to będzie samooceny, spędzenia trochę czasu na badaniu swoich zainteresowań i zdolności.

2. Napisz skuteczne CV: Skoncentruj się na swoich kwalifikacjach w zależności od rodzaju pracy, którą chcesz zrobić. Pokaż, że będziesz dobrym pracownikiem. Wciel się w rolę pracodawcy i pomyśl jakie cechy będą potrzebne na danym stanowisku.

3. Przygotuj swoje referencje: Zadzwoń lub odwiedzić każdą osobę, która może wystawić Ci opinię.

4. Poszukiwania: Zrób listę potencjalnych pracodawców. Wybierz te oferty, które wzbudziły Twoje zainteresowanie.

5. Znajomi: Porozmawiaj ze wszystkimi, których znasz i powiedz im o swoich poszukiwaniach pracy. Nigdy nie wiesz, czy akurat ktoś nie szuka pracownika.

6. Praktyczne aspekty wywiadu: Stwórz plan wypowiedzi, który zastosujesz podczas rozmowy o pracę. Przemyśl dlaczego chcesz pracować dla danej firmy i co możesz dla nich zrobić. Zrób listę ewentualnych pytań i zapisz swoje odpowiedzi do każdego z nich, a następnie ćwiczyć z przyjacielem.

7. Pozostaw ślad po sobie: Potwierdź zainteresowanie firmą. Podziękuj im za poświęcony czas na wywiad z Tobą. Podkreślić swoje szczególne kwalifikacje lub powiedz coś czego zapomniałeś powiedzieć w wywiadzie, a uważasz że jest to istotne.

8. Kontynuacja: osobiście lub telefonicznie sprawdzaj wyniki rozmów. Zapytaj jak możesz zwiększyć swoje szanse przy kolejnym naborze pracowników.

Każdy z nas z pewnością znajdował się lub będzie znajdować się w sytuacji, w której zacznie szukać stabilnego zatrudnienia. Z pewnością nie jest to prosty proces i wymaga dużej dozy cierpliwości.
Łatwo spotkać się z opinią według, której znalezienie dobrej pracy uzależnione jest od posiadanego kapitału społecznego, a więc głównie znajomości.

Jeśli jednak stawiamy na poszukiwania na własną rękę, warto zainwestować czas w dobry życiorys.

CV jest bowiem naszą przepustką do nowego stanowiska. To właśnie na jego podstawie, zostaje najczęściej podejmowana decyzja o selekcji potencjalnych kandydatów.
Oprócz niego, dobrze jest również napisać wyczerpujący list motywacyjny, który uwydatni wszystkie nasze zalety, a także kompetencje. Poszukiwania pracy najwięcej osób rozpoczyna od wertowania ogłoszeń na stronach internetowych, niekiedy można się na nie natknąć również na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Jest to bardzo dobry sposób, gdyż większość dziedzin przenosi się właśnie do Internetu, nie należy jednak zawężać swoich poszukiwań jedynie do tego miejsca.
Warto poznać witryny internetowe, które skupiają większość ogłoszeń dotyczących poszukiwań pracowników i przeglądać je na bieżąco, codziennie bowiem pojawiają się na nich nowe propozycje mogące nas zainteresować. Poza tą alternatywą, istnieją także tradycyjne sposoby poszukiwań, czyli ogłoszenia prasowe, a także zasięganie wiedzy wśród znajomych.
Nigdy nie wiadomo, czy akurat nie poszukują kogoś w naszej specjalności. Dobrym i chyba najlepszym sposobem jest zaś bezpośrednie odwiedzenia poszczególnych firm bądź przedsiębiorstw, nawet gdy aktualnie nie przeprowadzają rekrutacji na dane stanowiska. Menadżerowie lub kierownicy mogą nas wtedy zauważyć i zostawić sobie nasze CV na chwilę gdy będą poszukiwać pracowników lub od razu zaprosić nas na krótką rozmowę.
Należy pamiętać że dobra prezencja musi być zawsze na pierwszym miejscu, zatem elegancki ubiór to podstawa. Włożenie większego wysiłku w poszukiwania pracy z pewnością może dużo pomóc, zatem do dzieła.
oszukiwanie pracy bywa niełatwym zadaniem, dlatego aby je uprościć powstały strony internetowe kumulujące ogłoszenia o pracę z całej Polski.

Szukając konkretnych propozycji z naszego miasta, wystarczy zazwyczaj włączyć odpowiedni filtr i już możemy wczytywać się w treści poszczególnych ogłoszeń.
Stron tego typu znaleźć można bardzo wiele, warto przeglądać je na bieżąco, gdyż codziennie mogą pojawiać się nowe oferty.
Nie należy jednak tracić czasu na odwiedzanie wszystkich portali, gdyż większość z nich nie niesie za sobą odpowiedniej wartości merytorycznej.

Stron szczególnie lubianych przez pracodawców jest przynajmniej kilka. Jedną z nich jest z pewnością www.gumtree.pl, typowy serwis ogłoszeniowy, na którym możemy znaleźć bardzo wiele rzeczy. Wybierając filtr praca, możemy dodawać ogłoszenia jako pracodawca lub skupić się na poszukiwaniach. Odpowiadać na konkretne oferty można poprzez formularz. Warto napisać również coś o sobie. Kolejną stroną i to bardzo profesjonalną jest www.goldenline.pl. Zakładamy tutaj swoje konto, wybieramy określoną branżę i uzupełniamy informację dotyczące wykształcenia, a także zdobytego doświadczenia zawodowego.

Często zdarza się, że rekruterzy sami nas wyszukują i oferują konkretne stanowisko.

Jest do dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku stanowisk wyższego szczebla i osób pragnących rozwinąć swoją karierę. Następna strona internetowa zawierająca ogłoszenia o pracą to www.pracuj.pl , swoim wyglądem i formą zbliżona jest do witryny www.praca.interia.pl, gdzie codziennie dodawane są nowe oferty zatrudnienia niemal z każdej dziedziny.
Warto je zatem odwiedzać regularnie. Do innych również popularnych stron tego typu nalezą: www.praca.gazeta.pl, www.praca.gazeta.pl , www.pracuj.pl , www.praca.onet.pl oraz www.careerjet.pl.
Internet to bogate źródło informacji, z którego dobrze jest korzystać podczas poszukiwania pracy. Jeśli szukasz zatrudnienia, odwiedzaj powyższe strony przynajmniej 3 razy w tygodniu, a Twoje szanse na pewno znacznie wzrosną.

Nie popełniaj błędów przy szukaniu pracy.

Zawartość tego artykułu nie informuje czytelnika w jaki sposób znaleźć pracę. Pokazuje natomiast 5 rzeczy, których lepiej unikać w czasie poszukiwania pracy i rozpoczęcia nowej kariery. Dla niektórych te sprawy mogą wydać się oczywiste jednak dobrze będzie przypomnieć sobie czego lepiej unikać w życiu zawodowym.

5 punktów, których należy unikać poszukując pracy

Nie panikuj!

Panika może sprawić, że zaczniesz wątpić w siebie. Pod jej wpływem możesz zrobić coś, czego w normalnych warunkach byś nie zrobił. W rozmowie o pracę możesz osiągnąć przeciwny skutek niż byś tego chciał. Dla Ciebie na pewno będzie lepiej jeśli zaakceptujesz sytuację i pozbędziesz się stresu.

Nie bierz wszystkiego do siebie!

Z mojego doświadczenia wynika, że większość zwolnień występuje w wyniku złego zarządzania firmą czy wraz ze zmianami związanymi z redukcją kosztów operacyjnych. Spróbuj skoncentrować się na własnej sytuacji. Trzeba zrozumieć, że takie sytuacje zdarzają się często, dlatego nie można nimi zbyt się przejmować. W większości przypadków zwolnienie nie będzie Twoją winą.

Nie zaniedbuj zdrowia fizycznego i psychicznego!

Nagła utrata pracy i znalezienie się w roli bezrobotnego z jakiegoś powodu jest bardzo stresującą sytuacją. Szczerze mówiąc. dla większości ludzi utraty pracy jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Należy spojrzeć na siebie z dystansem i skupić się na pozytywnych aspektach swojego życia. Jest to bardzo trudne do zrobienia – czas potrzebny do zaakceptowania sytuacji dla każdego jest inny.

Nie likwiduj kont oszczędnościowych, zadbaj o swoją emeryturę!

Gdy myślisz: „Jak ja mam zapłacić rachunki”, nie likwiduj swoich kont oszczędnościowych. Twoje zmartwienia są uzasadnione jednak spróbuj znaleźć wyjście z tej sytuacji. Racjonalnie przemyśl to w jaki sposób możesz zarobić na rachunki. Likwidacja funduszy emerytalnych byłaby wielkim błędem. Wycofanie pieniędzy będzie się wiązać z utratą części odsetek, a więc dodatkowo na tym tylko stracisz. Przemyśl swoje priorytety, sporządź listę możliwych rozwiązań, oddziel swoje pragnienia od koniecznych potrzeb i dokonaj wszelkich niezbędnych zmian w celu odzwierciedlenia nowej rzeczywistości.

Zdobądź dobre referencje od poprzedniego pracodawcy!

Nie zawsze uda się to zrobić. Wszelkie ewentualne negatywne komentarze od poprzedniego pracodawcy będą ujemnie wpływać na kolejną pracę. W referencjach należy skupić się na rzeczywistych aspektach poprzedniego zajęcia.
Aby odnieść sukces i dobrze prosperować w nowej roli trzeba uważać na drobne potknięcia. Należy trzymać się z dala od tych elementów wymienionych wyżej. Unikanie tych błędów na pewno poprawi wyniki w kolejnych rozmowach o pracę.

Related posts