Jak wybrać odpowiednią firmę kadrowo-płacową

Jak wybrać odpowiednią firmę kadrowo-płacową

W ostatnim czasie zewnętrzna administracja kadr i płac zyskuje coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorców, wszyscy dobrze o tym wiemy, że wybór właściwego usługodawcy nie jest łatwym zadaniem. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych spraw, które należy mieć na uwadze, wybierając firmę outsourcingową.

Jakie są korzyści i zagrożenia?

A więc od początku, zanim zdecydujemy się na outsourcing kadrowo-płacowy, warto wdrożyć krótką analizę potencjalnych szans i zagrożeń związanych z formą zarządzania dokumentacją personalną. W tym wypadku zlecenie administracji kadr i płac zewnętrznej firmie może zredukować wszystkie koszty stałe, uwolnić pracowników od rutynowej pracy i pozwolić skoncentrować się na realizacji strategicznych zadań. Natomiast z drugiej strony, w niektórych przypadkach, outsourcing kadr i płac może wiązać się z przeciekiem bardzo ważnych danych osobowych na zewnątrz firmy, nawet uchybienia ze strony danego usługodawcy mogą być źródłem dużych problemów natury prawnej czy też finansowej.

Dlatego o skorzystaniu z outsourcingu powinno się zdecydować bardzo rozważnie i bez pośpiechu.

Koszty usługi.

Jak się domyślamy, coraz więcej przedsiębiorstw outsourcingowych zachęca swoich klientów atrakcyjnymi cenami – warto jednak tutaj pamiętać, że niska cena praktycznie nigdy nie idzie w parze z wysoką jakością świadczonych usług. Dlatego w konsekwencji, administracja w wykonaniu taniego usługodawcy, może nie spełnić zamierzonych celów oraz pociągnąć za sobą niezamierzone koszty, zamiast je zredukować. Pamiętajmy! Wybierając firmę outsourcingową, należy przede wszystkim sprawdzić, czy oferowane ceny mogą ulec zmianom w trakcie trwania umowy, ile kosztuje naliczanie wynagrodzeń dla dodatkowych pracowników, jakie jest doświadczenie danej firmy oraz stosowane rozwiązania itp.

Jaką ponosi odpowiedzialność firma outsourcingowa?

Przede wszystkim przy wyborze firmy outsourcingowej należy zapytać usługodawcę, jak szybko będą rozwiązywane ewentualne problemy i kto poniesie za nie odpowiedzialność. Pamiętać warto także o tym, by warunki umowy z firmą outsourcingową omówić z prawnikiem, by nic nas nie zaskoczyło.
Dodatkowym zabezpieczeniem jest klauzula o ewentualnych karach za zaniedbania w realizacji powierzonych zadań, tutaj należy bardzo ściśle określić warunki współpracy i zakres obustronnych obowiązków.

Related posts