Koło życia – coaching

Koło życia – coaching, jak stosować

Coaching pozwala nam na odkrycie samego siebie i pozbycie się zahamowań, które utrudniają nam wykonywanie wielu zadań. Stosowany może być z powodzeniem w życiu prywatnym, jak i również zawodowym.

Samych metod ćwiczeń jest bardzo wiele, a ich wybór zależy przede wszystkim od decyzji trenera, który dopasowuje je do poszczególnych grup bądź jednostek. Jedną z technik powszechnie i chętnie stosowaną, która staje się niemalże uniwersalne jest tzw. koło życia.
Stosowane jest ono przede wszystkim na początku pracy z coachem i pozwala mu trochę lepiej nas poznać, a także wytyczyć nasze przyszłe cele. To właśnie za pomocą owego koła życia, określa się poziom zadowolenia z poszczególnych dziedzin życia.
Wyznacza się również te pola, która na co dzień są dla nas najważniejsze, np. rodzina, kariera, zdrowie itp. Dzięki stworzeniu takiego bilansu możliwe staję się zatem zmiany konkretnych pozycji, jednak w tym mus pomóc nam profesjonalny coach.
Określone właśnie w taki sposób preferencje łatwo jest analizować i poddawać głębszej refleksji.
Możliwe staje się także ich kontrolowanie i próba modyfikacji, pod czujnym nadzorem. Koło życia staje się zatem niejako narzędziem umożliwiającym nam pracę nad samym sobą.

Każdą z wybranych dziedzin w kole, a jest ich zazwyczaj od sześciu do ośmiu, ocenia się w 10 punktowej skali ważności, gdzie jeden oznacza nieważny, zaś dziesięć, najważniejszy. Tym, samym możemy zdać sobie sprawę z naszych życiowych priorytetów, a jeśli efekt okaże się niezadowalający, możemy starać się je świadomie zmieniać.

Bardzo ciężko jednak pracować nad tym samotnie, gdyż bez specjalnej wiedzy i profesjonalnych narzędzi, z góry będziemy nastawieni na porażkę. W takiej sytuacji warto jest zatem udać się do profesjonalnego coacha, który pozwoli nam pracować nad samym sobą i osiągać zamierzone rezultaty.

Coaching jest przecież przeznaczony dla każdego, bez znaczenia na wiek, czy poziom wykształcenia, warto zatem zastanowić się nad taką alternatywą ćwiczeń duchowych oraz umysłowych.

Related posts