Powrót na rynek pracy

Jeśli chcesz wrócić na rynek pracy musisz pozbyć się bagażu złych doświadczeń i wątpliwości. Przed sobą masz cztery fakty związane z poszukiwaniem pracy, o których musisz wiedzieć:

Fakt nr 1:
Twój przeszły pracodawca nie jest wart inwestowania czasu w osobistą wendettę.

Fakt nr 2:
Spowolnienie gospodarcze kraju spowodowało upadek wielu miejsc pracy, nie tylko Ty zostałeś zwolniony.

Fakt nr 3:
Osoby z Twojego otoczenia nie chcą słuchać bez ustanku o Twoich nieszczęściach. Chcą usłyszeć o planach, które pozwolą Ci ruszyć do przodu.

Fakt nr 4:
Twój sposób prezentacji siebie będzie odzwierciedlać przyszłe nastawienie do pracy.

Pomocne wskazówki

Nie zaimponujesz pracodawcy dokładną i szczegółową historią swojego zatrudnienia. Każdy z pracodawców działa na własną rękę i interesuje się jedynie tym, co możesz wnieść do jego firmy. To może działać na Twoją korzyść. Większość zainteresowanych nie będzie pytać o szczegóły poza logicznymi głównymi aspektami danej pracy. Jeśli pracodawca będzie zainteresowany szczegółami sam o to zapyta.
Wyjaśnienia powiedz w dwóch lub trzech zdaniach, na przykład: „Moją firmę zreorganizowano i byłem jedną z tych kilku osób, którzy zostali zwolnieni. Postaram się teraz przenieść moje duże doświadczenie z poprzedniej pracy na nowe stanowisko. Jest to skuteczne wyjaśnienie, które skupia słuchacza na teraźniejszości i przyszłości a nie na przeszłości.
Jeśli czujesz gniew i żal do dawnego szefa, który źle Cie traktował musisz natychmiast o tym zapomnieć. Wspomnienia mogą być bolesne i trudne ale nie możesz żyć w przeszłości. Trzeba myśleć o tym co będzie.
Aby pozostawić bagaż złych wspomnień i zmienić swoje podejście należy rozważyć skorzystanie z pomocy/porad doradców i trenerów. Człowiek często jest rozproszony jeśli nie może zapomnieć o przeżyciach.

Pamiętaj, że najważniejszym narzędziem marketingowym, który posiadasz jest Twój stosunek do świata. Wszystko co robisz będzie wpływać dodatnio lub ujemnie. Wszystko zaczyna się od tego co sam mówisz i w jaki sposób. Musisz stwarzać wrażenie zaradnego, zdeterminowanego i optymistycznego.
Ludzie, których udało się osiągnąć sukces w życiu nie dostali tego wszystkiego za darmo. Każdy z nich doświadczył wielu trudności, ale oni nie spędzali czasu na rozmowach o błędach czy ludziach, którzy wyrządzili im krzywdę. Oni mają otwarte oczy i skupiają się na rzeczach, które przyniosą korzyści.

Jest stare powiedzenie mówi: „Szukanie pracy jest trudniejsze niż praca”.

Sama prawda! Niepokoje związane z poszukiwaniem pracy potęgowane są przez emocje, których doświadczamy: brak pewności siebie, upokorzenie, presja finansowa, a to wszystko sprawi, że czujemy strach, gniew, depresję i niepokój.
Jednym z działań, które możemy podjąć aby zmniejszyć stres i zachować naszą energię na znalezienie pracy jest skutecznie zarządzanie czasem. Czy zauważyłeś, że jesteś w stanie wykonać więcej obowiązków domowych gdy jesteś zajęty? Gdy czas jest ograniczony możemy w nim zmieścić dodatkowe obowiązki. Dzieje się tak bo wiesz, że musisz coś zrobić w terminie inaczej dana rzecz traci sens. Gdy czas jest nieograniczony, na przykład podczas kilkudniowego urlopu nie śpieszysz się bo myślisz: „Mam siedem dni, zrobię to jutro.” Nagle jesteś z powrotem w pracy i uświadamiasz sobie, że nie udało się osiągnąć połowy tego co zaplanowałeś.

Ten brak motywacji jest potęgowany, gdy jesteś bezrobotny.
Nie ma presji, by rano wstać, ubrać się i wyjść z domu w określonym czasie. Mamy coś do zrobienia. Musimy zaktualizować nasze CV, napisać nowe listy motywacyjne i sprawdzić kilka godnych uwagi ofert pracy. Najtrudniej jest zacząć, bo nie lubimy tego robić. Nie czujemy twórczości czy podekscytowania całą tą sytuacją. Czujemy strach przed koniecznością przechodzenia przez stresujące wywiady. Musimy sobie powiedzieć, że jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie. Przez kilka godzin, kilka dni, trzeba po prostu się zatrzymać i odpocząć. Kiedy nadchodzi koniec miesiąca i porównamy nasze zmniejszające się zarobki z mnożącymi się rachunkami, musimy mentalnie pokonać samych siebie i zrobić to co do czego tak bardzo dążyliśmy. Teraz możemy na nowo odetchnąć i pozbyć się powiększającego się poczucia winy. Poziom stresu i ciśnienie krwi wzrasta. Czujesz się urażony, zły i przygnębiony. „Nie chciałem, aby doszło do tej sytuacji. To niesprawiedliwe!”

Przyjęcie rozsądnego harmonogramu może pomóc w uniknięciu tego punktu. Spróbuj tych pomysłów:

1. Weź dzień wolnego. Nie rób nic, ale zastanów się co trzeba zrobić i kiedy.

2. Skoncentruj się na planach i swoich chęciach. Może będziesz musiał pracować 8 lub więcej godzin dziennie myśląc jak efektywnie wykorzystać czas do poszukiwania pracy. Pamiętaj, że poszukiwanie pracy jest o wiele trudniejsze niż tylko chodzenie do niej i wykonywanie codziennych obowiązków. Poszukiwanie pracy może zająć więcej czasu dziennie niż sama praca.

3. Jeśli ograniczysz swoje działania związane z szukaniem pracy np. do 2 godzin dziennie może się okazać, że znalezienie dobrej oferty graniczyć będzie z cudem.

4. Gdy „czas pracy” się skończy, zatrzymaj się. Skoncentruj się teraz na relaksie: spacer, czytanie książek, gra w piłkę, oglądanie telewizji. Wszystko to co Ci się podoba. Będziesz mógł się zrelaksować, gdy wiesz, że zakończyłeś dokładnie to co wcześniej zaplanowałeś. Poczucie winy znika i Twoje myśli stają się wolne od zadręczania się trudną sytuacją.

5. Określ priorytety biorąc po uwagę to, który dzień tygodnia będzie odpowiedni dla danej czynności. Najlepszym dniem na poszukiwanie pracy poprzez ogłoszenia będzie piątek. Jeśli w grę wchodzi Internet dobrze jest skupić się na porannych godzinach – popołudniowe godziny często są męczące dla pracodawców i mogą być oni trudno osiągalni czy zmęczeni.
Stres podczas bezrobocia i poszukiwania pracy jest nieunikniony. Nie da się go całkiem wyeliminować. Dobre zarządzanie czasem może złagodzić uciążliwość tego okresu.

Related posts