Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna, jak się do niej dobrze przygotować

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z ważniejszych etapów rekrutacji.

Zaproszenie przyszłego pracownika na rozmowę kwalifikacyjną oznacza, że CV czy też list motywacyjny zainteresował rekrutera. Kolejnym etapem jest poznanie i zweryfikowanie podanych informacji o przyszłym pracowniku. Dlatego zainteresowany pracą powinien przygotować się jak najlepiej i daj się poznać z jak najlepszej strony.

Czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej

A więc rozmowa kwalifikacyjna średnio trwa od 20 minut, maksymalnie do godziny. Niektóre firmy proszą kandydatów o rozwiązanie różnych testów, pokazujących ich predyspozycje bądź też udział w zadaniu grupowym. Wtedy to spotkanie rekrutacyjne może przedłużyć się nawet do 3-4 godzin ale za to jest bardzo optymalnym rozwiązaniem dla rekrutera. Zawsze należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to forma autoprezentacji, dlatego najlepiej pamiętać zarówno o treści, jak i o formie. W tym aspekcie poprzez swoje zachowanie podczas rekrutacji zainteresowany pokazuje, jak radzi sobie w stresie, czy jest otwarty i komunikatywny. Takie informacje zdradza także – mowa ciała.

Co zrobić by wyjść naprawdę dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

– Najpierw, zainteresowany powinien uścisnąć dłoń rekrutera pewnie, ale nie za mocno.
– Usiąść wygodnie, ale lepiej się nie opierać – lekkie pochylenie do przodu sygnalizuje zainteresowanie.
– Kolejnym etapem jest pilnowanie swoich rąk, to znaczy by zainteresowany nie splątywał ich, lepiej gestykulować swobodnie, lecz niezbyt żywiołowo.
– Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie należy patrzeć w sufit ani tym bardziej w podłogę. Uśmiechać się należy z gracją, jeżeli jednak te zasady nie są naturalne i trzymanie się ich przychodzi z trudem, lepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej skupić się na tym, co mówimy.

Rekrutacja może być ogromnym stresem.

Przed rozmową kwalifikacyjną należy przede wszystkim opanować nerwy. Jeżeli się to nie uda i podczas rozmowy zacznie drżeć głos, należy otwarcie powiedzieć coś w tym stylu: „Przepraszam, zdenerwowałem się” lub ,,To dlatego, że zależy mi na pracy w Państwa firmie”. Rekruter w takiej sytuacji na pewno spojrzy z bardziej życzliwiej strony na zainteresowanego pracą.

Kto tak naprawdę prowadzi rozmowę kwalifikacyjną?

Daną rekrutację może przeprowadzać osoba nawet z działu personalnego – tak jest przeważnie na pierwszym etapie, bądź też potencjalny bezpośredni przełożony, menedżer bądź też inżynier.

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest taka straszna.

Selekcja pracowników wymaga dużej skrupulatności, jedynie nieliczni zostają wybrani do dalszego etapu, jakim przeważnie jest rozmowa kwalifikacyjna.
Przygotowanie się do niej bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy ogarnia nas stres, powiązany z wystąpieniem publicznym lub ogniem pytań w jaki zostaniemy postawieni. Jej czas wynosi przeważnie od 20 minut do godziny.
Zdarzają się jednak rozmowy, na których możemy zostać poproszeni o przystąpienie do określonego zadania lub wypełnienia testów kompetencyjnych, okres ten może się zatem wydłużyć, niekiedy nawet do 3-4 godzin, zatem i na taką alternatywę należy się nastawić.

Rozmowa kwalifikacyjna jest ściśle powiązana ze stanowiskiem na jakie aplikujemy.

Jeżeli dotyczy ono mniej wymagającej pracy, reguł do których trzeba się stosować, będzie o wiele mniej. Każde staranie się o pracę, powinno być jednak poparte eleganckim ubiorem, należy zapomnieć o głębokich dekoltach, jaskrawych kolorach, czy spodniach dresowych, co jest chyba oczywiste, z wiadomych względów.
Autoprezentacja wymaga od nas również określonej formy zachowania, czy gestykulacji. Mowa ciała bywa niezwykle ważna, zatem nerwowe poprawienia włosów czy kasłanie, może nam po prostu zaszkodzić.
Najlepiej przybrać wyprostowaną, pewną siebie postawę i pamiętać o zdecydowanym uścisku dłoni. Nasze zdenerwowanie jest w takiej sytuacji uzasadnione, jeśli zadrży nam głos, nie ma co się przejmować, rekruterzy to też ludzie, którzy rozumieją takie zdarzenia, niewybaczalny jest jednak kompletny brak wiedzy.

Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze jest uzyskać jak najwięcej informacji o firmie, do której się udajemy. Brak tego typu informacji, może zostać odebrany jako ignorancja. Warto również zebrać wszystkie swoje dokumenty, od CV po wcześniejsze umowy o pracę, najlepiej w kilku egzemplarzach, a także prześledzić przykładowe pytania rekrutacyjne.
Dobre przygotowanie to połowa sukcesu, dlatego nie należy go zaniedbywać. Uzyskanie pracy i stabilnego zatrudnienia nie jest proste, zatem warto włożyć w nie odrobinę więcej wysiłku.

Related posts