Testy rekrutacyjne w rozmowie o pracę

Zwyczajna rozmowa kwalifikacyjna zaczyna powoli wychodzić z mody, a jej miejsce zajmują liczne testy sprawdzające nasze umiejętności oraz kompetencje.

Jest to spore wyzwanie zwłaszcza dla potencjalnych kandydatów ubiegających się o zatrudnienie. Wcześniej wykorzystywane były głównie podczas rekrutacji na wyższe stanowiska pracy, zwłaszcza kierownicze, teraz są jednak na porządku dziennym.

Testy dzielą się przeważnie na trzy rodzaje, do których należą: testy zadaniowe, osobowościowe, a także zbiorcze.

Te pierwsze stosowane są najczęściej i polegają głównie na wykonaniu określonego zadania w danym przedziale czasowym. Zadania dopasowane są ściśle do stanowiska pracy i sprawdzają nasze umiejętności, które są wymagane przez pracodawcę.
Przykładem tego typu wyzwania może być np. prośba o bezwzrokowe przepisanie jak największej ilości tekstu na klawiaturze komputerowej lub edycja tekstu w programie Word.

Należy wtedy zapanować nad stresem, gdyż przez cały czas będziemy obserwowani, a trzęsące się ręce z pewnością w niczym nie pomogą. Dużą popularnością cieszą się również testy językowe, w ich przypadku część rozmowy kwalifikacyjnej może się na przykład odbyć w języku angielskim. Testy zadaniowe nie trwają zazwyczaj długo, a ich efekty możemy zaobserwować sami. Inaczej wygląda kwestia testów osobowościowych, których głównym celem jest poznanie naszych indywidualnych cech oraz predyspozycji. Są to przeważnie zadania pisemne, lub konkretne pytania.

Możemy również zostać poproszeni o odpowiedź na pytanie, jak poradzilibyśmy sobie w określonej sytuacji, lub spróbować odpowiedzieć na wybrane zagadki logiczne. Ostatnia kategoria testów zbiorczych kumuluje w sobie dwa poprzednie. Kandydat dostaje określone zadania, na których wykonanie na określony czas, przeważnie około godziny.

Sam musi sobie zapanować rozłożenie minut na konkretne zadania i postarać się wykonać je jak najlepiej. Jest to najtrudniejsza forma testów, która wymaga naszego całkowitego zaangażowania, dobrze jest zatem przećwiczyć tego typu testy w zaciszu własnego domu.

Related posts