Godziny pracy Pon - Sob 09:00-18:00
Email info@hrl.pl

Darmowe programy do skanowania tekstów

Bezpłatne programy do OCR.

Na początku tego materiału możemy zaznaczyć, że skanowanie OCR nie oznacza wcale zakupu FineReadera. Przedstawimy tutaj trzy najlepsze i co ważne bezpłatne alternatywy.

  1. FreeOCR.net 3.0

FreeOCR.net – to jeden z pierwszych programów, który chcielibyśmy polecić. A więc, jest to jedna z lepszych aplikacji, która zamienić można komercyjne skanery OCR. W takim celu wystarczy umieścić dowolny dokument na skanerze, rozpocząć proces skanowania i nacisnąć przycisk OCR. Narzędzie to przede wszystkim bazuje na bardzo dobrym silniku Tesserakt, który opracowany został przez Google’a. Po krótkiej chwili otrzymany wynik skanowania można poddać edycji, a następnie zapisać w formacie – PDF. Jest tu obsługa zbliżeń i oddaleń. Co najciekawsze, program ten umożliwi również edycję plików PDF. Podsumowując FreeOCR.net jest intuicyjny i nawet laik odnajdzie się tutaj w zaledwie kilka sekund, godny polecenia.

  1. SimpleOCR 3.1

SimpleOCR to kolejny przykład dobrego i bezpłatnego skanowania do OCR. Program ten pozwala na bezproblemowy odczyt tekstu zarówno z plików graficznych, jak i wprost ze skanera. Po otrzymaniu wyniku ze skanowania, od razu można przystąpić do obrabiania dokumentu. Zaznaczmy, że narzędzie świetnie integruje się z microsoftowym Wordem z pakietu Office. SimpleOCR ma też swoje słabe punkty, mianowicie radzi sobie nieco gorzej z rozpoznawaniem rodzimych znaków diakrytycznych, więc lepiej stosować go wyłącznie z anglojęzycznymi tekstami. Niestety ale w przeciwnym wypadku trzeba uzupełniać pola ręcznie.

  1. TopOCR 3.1

TopOCR – to trzecie i chyba najbardziej wygodne narzędzie, które przydaje się głównie użytkownikom szukającym bezpłatnego programu, które pozwala wyodrębniać tekst z plików graficznych. Program ten wspiera wiele popularnych formatów typu :JPEG, BMP, GIF czy TIF. Z kolei odczytany tekst można zapisać następnie w postaci pliku PDF, HTML lub tekstowym. Jedynym minusem TopOCR jest to, że i on nie za bardzo radzi sobie z polskimi znakami diakrytycznymi. Podobnie jak SimpleOCR znajdzie jedynie uznanie wśród osób skanujących anglojęzyczne teksty ale na dużą uwagę zasługuje bardzo intuicyjny interfejs użytkownika, którego próżno szukać na przykład w narzędziu opisywanym wyżej.