Godziny pracy Pon - Sob 09:00-18:00
Email info@hrl.pl

Kompresja i dekompresja danych w praktyce

Jak się można domyślamy – oszczędność miejsca, porządek czy bezpieczeństwo to zasady, które możemy zastosować do każdego rodzaju danych. Można to wszystko osiągnąć dzięki stosowaniu archiwizacji.

W naszej firmie, głównym zadaniem archiwizatorów nie jest zmniejszanie miejsca zajmowanego przez dane. W obecnym czasie dużo większe znaczenie ma stworzenie kopii zapasowej, zorganizowanie dużej liczby danych w jednym pliku czy też odpowiednie zabezpieczenie oraz zaszyfrowanie informacji czy rozpakowanie instrukcji w formacie ZIP to nasz główny priorytet. Sami widzimy, że przydatność archiwizatorów jest jednak bezsporna, a archiwizacja nadal powszechna. Dlatego warto poznać kilka porad dotyczących programów do archiwizacji danych.

WinRAR – bardzo szybkie i wygodne archiwum. (poradnik dla użytkownika)

Tutaj zaznaczmy, że użytkownik zanim jeszcze zacznie modyfikować zaawansowane ustawienia jakiegoś programu powinien wiedzieć, jak efektywnie używać jego funkcji podstawowych. Oczywiście archiwizacja za pomocą WinRARa nie należy do skomplikowanych ale przecież porad i wskazówek poszukują również kompletnie zieloni użytkownicy komputera.

Najprostszym i najszybszym sposobem utworzenia archiwum za pomocą WinRARa jest skorzystanie z menu kontekstowego, tutaj zaczynamy od zaznaczenia wybranych plików, a następnie kliknięcia jednego z nich prawym przyciskiem myszy. Najważniejsze są tu dwie komendy – polecenie Add to „nazwa” pliku.rar to najlepsza metoda zarchiwizowania danych. Używa ona profilu domyślnego, a jako nazwę archiwum przyjmuje nazwę katalogu. Oczywiście nasza firma bez problemu stworzy za Ciebie archiwum tego typu.

Na koniec wspomnijmy o stworzeniu kompresji plików – to podstawowy krok całkowity archiwizacji, pozwala na to komenda Add to archive. Użytkownik w tym momencie może na przykład określić własną nazwę archiwum – a robi się to w polu Archive name. Tutaj należy także określić dany algorytm.

Nasza firma oprócz zbierania i archiwizacji dokumentów, zajmuje się ich pełną kompresją. W przypadku wielokrotnej kompresji i dekompresji, zawsze mają Państwo pewność, że nie zostaną utracone żadne informacje. Dane są w pełni kodowane i rozkodowywane, zwykle wykorzystujemy w tym celu częstsze występowanie pewnych kodów w całym lub części pliku. Kody te stopniowo zapisują się jako ciągi bitowe o długości odwrotnie proporcjonalnej do częstości występowania, dlatego kompresję ilościową można zrealizować dynamicznie lub statycznie