Godziny pracy Pon - Sob 09:00-18:00
Email info@hrl.pl

Metody skutecznej archiwizacji zdjęć

Archiwizacja zdjęć w ostatnim czasie zaczyna być poważnym problem dla fotografów. Z prostego powodu, wykonują oni olbrzymie ilości zdjęć, które w pewnym momencie muszą zostać zabezpieczone. W jaki sposób?

Sposoby archiwizacji zdjęć:

Najlepiej przechowywać swoje zdjęcia jednak poza komputerem, np. na płytach DVD/CD, pendrive, kartach pamięci, zewnętrznych dyskach twardych i przechowywanie plików na serwerze.

Zacznijmy od Płyt DVD/CD – jest to jedna z najstarszych metod, wywodzi się jeszcze wprost z zapisu dyskietkowych. Dawniej bardzo często archiwizowano zdjęcia na tych nośnikach, jednak liczne ich wady wyeliminowały to medium w zabezpieczaniu danych. Zapis na płytach jest ograniczony przez miejsce. Do tego dodajmy, że płyty mają ograniczoną żywotność, nie znaczy to, że nie są wykorzystywane do przechowywania zdjęć – gdyż mogą stać się idealnym rozwiązaniem w momencie, gdy znajdzie się konieczność przekazania ich dalej. Z kolei bardzo niewielki koszt powoduje, że spokojnie można nagrać tanio kilka kopii dla kilku osób – zdjęć na płycie są także przydatne przy współpracy z klientem.

Pendrive to kolejny i bardzo bezpieczny sposób archiwizacji. Tutaj wszystko można niesamowicie szybko zapisać i równie szybko odczytać. Minusem może być tu ograniczenia wielkość pamięci ale obecne modele mogą pomieścić nawet parę tysięcy zdjęć. Dlatego ten środek jest naprawdę doskonały do wymiany plików. A dużo większa pojemność niż w przypadku płyt ułatwia przenoszenie dużej ilości danych. Jednak żeby nie było tak pięknie, biorąc pod uwagę pojemność, jest to najdroższa metoda przechowywania danych.

Karty pamięci kolejny i bardzo zbliżony środek przechowywania danych co do wcześniejszego środka. Niestety by przenieść jakąkolwiek ilość zdjęć jest konieczny czytnik. Dlatego karty pełnią marginalną rolę w archiwizacji. Wykorzystywane są jako nośnik danych zapisywanych bezpośrednio w aparacie. Z tego względu pierwszorzędną cechą kart pamięci będzie ich wydajność – szybsza karta zdecydowanie wpływa na komfort pracy.

– Ostatnim miejscem, gdzie można przechowywać zdjęcia są zewnętrzne dyski twarde. Jest to chyba najefektywniejsza metoda archiwizacji. Tutaj, należy podkreślić, że łączy się tu niewielki koszt i bardzo dużą pojemność, jest to bez dwóch zdań idealna metoda. Oczywiście w zależności od potrzeb można zaopatrzyć się w dysk przenośny oparty mobilnej konstrukcji bądź też stacjonarnej. Dysk przenośny najlepiej sprawdzi się w sytuacjach, gdzie musimy przenieść dane. W pozostałych sytuacjach lepiej zainwestować w dysk stacjonarny.

– Na koniec wspomnijmy o przechowywaniu plików na serwerze. Jest to niezbyt popularna metoda, jednak bardzo skuteczna i efektywna. Wadą jest posiadania dobrego łącza.