Godziny pracy Pon - Sob 09:00-18:00
Email info@hrl.pl

Outsourcing jest modą czy metodą?

Na pytanie czy, outsourcing jest modą czy metodą? Odpowiadamy bez wahania – jest to już metoda. Jest to świetny sposób na optymalizację pewnych procesów zachodzących w każdej firmie..

Oczywiście należy mieć na uwadze, że zlecenie funkcji personalnej na zewnątrz wcale nie eliminuje wszystkich kłopotów z zarządzaniem personelem. Bowiem, szefowie nadal muszą wykonywać swoje kierownicze obowiązki.

Jednak dobrze by w przedsiębiorstwie była osoba odpowiedzialna za kontakty z firmą outsourcingową. Nie musimy chyba nikomu tłumaczyć, że monitorowanie usług realizowanych przez outsourcera czy dostarczanie danych na temat zmieniających się uwarunkowań, przekazywanie informacji zwrotnych dotyczących współpracy, to tak naprawdę podstawa. Bez działań tego typu bardzo trudno wyobrazić sobie sukces outsourcingu. Dlatego jest to konieczność, którą używają kadry kierownicze wielu przedsiębiorstw. Oczywiście outsourcing niczego nie załatwia, bo i tak będziemy musieli zajmować się sprawami personalnymi ale na pewno jest to rozwiązanie wspomagające daną firmę.

Jednak, wybierając odpowiedni outsourcing musimy mieć na uwadze szereg korzyści niemożliwych do osiągnięcia w inny sposób niż ułatwiający zarządzanie najcenniejszymi zasobami firmy. Dlatego obserwując rozwój tego biznesu trudno dziś nazywać go „modą”, gdyż wartość samych zysków szacuje się w milionach dolarów, więc samo to wskazuje na ,,metodę”, która jest po prostu popularna.

Powody dla których powinniśmy wybierać outsourcing:

– Możliwość pozwalająca optymalizować działanie przedsiębiorstwa i wkładać cały wysiłek w jego rozwój. Tak naprawdę mało kogo stać na szkolenie własnych służb finansowych czy też kadrowych tak, by sprawnie poruszały się w gąszczu nieustannie zmieniających się przepisów.

– Ogromne korzyści wynikających z korzystania z usług zewnętrznych w biznesie w pięciu podstawowych działach firm: payroll, sprzedaż, IT, personel i consulting.

– Wydzielanie odpowiednich działalności z struktury. Metoda ta jest bardzo dobrze znana i szeroko wykorzystywana w polskich firmach.

Na koniec warto powiedzieć, że zmiany gospodarcze – wymuszają na przedsiębiorstwach konieczność restrukturyzacji ich działalności. Wiąże się z to z kolei z potrzebą stosowania nowoczesnych metod zarządzania, takich właśnie jak – outsourcing. Najogólniej rzecz ujmując outsourcing polega, na przekazywaniu wydzielonych funkcji przedsiębiorstwa firmom zewnętrznym, dlatego jest idealną metodą na wprowadzenie stałej równowagi firmy.